Ortodontacja

Home Ortodontacja

Ortodontacja

Jest to dziedzina zajmująca się leczeniem nieprawidłowości w ustawieniu zębów oraz zaburzeń w budowie kości układu stomatognatycznego (wyrostki zębodołowe, szczęka, żuchwa). Wady zgryzu mogą być nabyte, wrodzone lub dziedziczne. Wady wrodzone powstają w okresie prenatalnym (przed narodzinami dziecka). Do najczęściej występujących wad wrodzonych należą rozszczepy podniebienia, hipodoncja i zespoły z zaburzeniami budowy twarzowej części czaszki. Wady te mogą być dziedziczone w następnych pokoleniach. Wady dziedziczne to takie, które rodzice przekazują swoim dzieciom, a te następnym pokoleniom. Do takich wad należą na przykład hipodoncja (brak zawiązków niektórych zębów), diastema, oraz wady szkieletowe (zaburzenia w budowie i wzajemnych proporcjach kości szczęk) takie jak progenia (nadmierny wzrost żuchwy), zgryz otwarty szkieletowy, zgryz głęboki szkieletowy. Wady nabyte to takie, które powstają po urodzeniu na skutek działania szkodliwych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Do czynników wewnętrznych należą np. różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe, zaburzenia hormonalne, niedobory witamin i minerałów i inne. Czynniki zewnętrzne to na przykład wady postawy, różnego rodzaju szkodliwe nawyki (np. ssanie palca, obgryzanie paznokci) oraz zaburzenia prawidłowej czynności mięśni jamy ustnej (języka, warg, policzków, mięśni poruszających żuchwę), do których należą np. oddychanie przez usta, wady wymowy, przetrwały niemowlęcy typ połykania. Do powstawania nabytych wad zgryzu przyczynia się także nieleczona próchnica zębów mlecznych i ich przedwczesna utrata.

Zobacz co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić

Bardziej Skomplikowane leczenie protetyczne, implantologiczne czy ortodontyczne wymaga konsultacji stomatologicznej oraz indywidualnej rozmowy lekarza z Pacjentem. Podczas takiego badanie możliwe jest przedstawienie wzajemnych oczekiwań co do efektów przyszłego leczenia oraz możliwe ustalenie proponowanych rabatów.

Nasza klinika oferuje Państwu leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych, od prostych wad zgryzu, aż po skomplikowane przypadki wymagające interdyscyplinarnego leczenia ortodontyczno – chirurgiczno – protetycznego. W naszej ofercie znajdą Państwo:

  • aparaty ruchome
  • trainery

Aparaty
stałe

  • metalowe
  • metalowe z certyfikatem Avex 
  • estetyczne (zamki kryształowe lub porcelanowe)
  • samoligaturujące metalowe lub porcelanowe
  • mikroimplanty (mini śruby ortodontyczne)

Aparaty ruchome są wykonywane w laboratorium dentystycznym na podstawie modelu gipsowego szczęk pacjenta. Stosowane są najczęściej u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Właściwie zaplanowany aparat ruchomy pozwala na bardzo skuteczną terapię ortodontyczną, pod warunkiem ścisłej współpracy ze strony pacjenta. Tego typu aparaty ortodontyczne mają korzystny wpływ na prawidłowy rozwój twarzoczaszki i na ustawienie zębów. Często pozwalają na wyleczenie wady zgryzu bez konieczności usuwania zębów.

Trainery są rodzajem aparatu ruchomego. Wykonane są z elastycznego silikonu, a do ich zastosowania nie jest konieczne pobieranie wycisków szczęk pacjenta. Aparat taki dobiera się na podstawie rodzaju wady zgryzu oraz wieku pacjenta. Trainery są niezmiernie przydatne u pacjentów z nieprawidłowymi nawykami i dysfunkcjami (ssanie kciuka, ssanie smoczka, obgryzanie paznokci, wady wymowy, nawykowe oddychanie przez usta itp.)

Aparaty stałe czyli takie, których pacjent nie może usunąć samodzielnie z jamy ustnej. Wszystkie stosowane w naszym gabinecie aparaty stałe działają z wykorzystaniem techniki SWA (stright wire apliance = technika łuku prostego), co pozwala na uzyskiwanie doskonałych rezultatów leczenia za każdym razem. Prawidłowe ustawienie zębów jest zaprogramowane w szczelinach zamków przyklejanych do zębów, a „odczytywane” poprzez wprowadzane w te szczeliny preformowane łuki ortodontyczne, wykonane ze specjalnych stopów metali posiadających pamięć kształtu. Prawidłowo zaplanowane leczenie i właściwe umieszczenie zamków gwarantuje nam pożądane przesuwanie zębów, a w konsekwencji znakomite i stabilne rezultaty leczenia jakimi są prawidłowy zgryz oraz piękny, harmonijny uśmiech.

Umawiam wizytę

Drodzy pacjenci,

W nocy 8.05.2019 przydarzyło się nam wielkie nieszczęście, w Gabinecie w Garnizonie wybuchł pożar. Niestety cały gabinet został doszczętnie zniszczony przez co nie jesteśmy w stanie tam pracować i przyjmować pacjentów. Na chwilę obecna prosimy o wyrozumiałość oraz cierpliwość. Już od 9.05.2019 w miarę możliwości będziemy przyjmować pacjentów w naszej drugiej lokalizacji w Madisonie przy ul. Rajskiej 10. Do wszystkich z państwa będziemy dzwonić indywidualnie i umawiać na najbliższy dogodny dla Państwa termin.

Pociesza nas myśl, że naszym sąsiadom nic się nie stało.

Zespół Prodent


Skontaktuj się z nami


Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

Rejestracja wizyty